Projekt nr LIFE12 NAT/PL/000081

Ochrona zbiorowisk nieleśnych na terenie Beskidzkich Parków Krajobrazowych

Kolejne spotkanie Komitetu Sterującego Life+ Beskidy

 

W dniu 02.03.2016 r. w Biurze Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie o godzinie 11:00 rozpoczęło się pierwsze spotkanie Komitetu Sterującego w roku bieżącym.

Na spotkaniu prócz członków Komitetu Sterującego reprezentujących różne urzędy i instytucje obecni byli przedstawiciele firmy prowadzącej monitoring przyrodniczy w ramach Projektu Life+ Beskidy – Ośrodek Badań i Kontroli Środowiska. Pracownicy OBiKŚ zaprezentowali wyniki monitoringu przyrodniczego wykonanego w 2015 r. Prezentowane wyniki dotyczyły zarówno części florystycznej, jak i faunistycznej. Marcowe spotkanie było kontynuacją tematyki poruszanej na poprzednim posiedzeniu Komitetu Sterującego w grudniu 2015 r.

Monitoring przyrodniczy to działanie niezbędne do bieżącej oceny wpływu działań na stan siedlisk i gatunków. Przedmiotem dyskusji podczas marcowego posiedzenia Komitetu były m.in. wyniki monitoringu faunistycznego, w ramach którego badaniom zostały poddane owady z następujących grup: pluskwiaki, prostoskrzydłe, motyle dzienne, ślimaki z rodziny Helicidae oraz pająki z rodziny skakunowatych oraz krzyżakowatych. Podczas swojej prezentacji p. dr Łukasz Depa – przedstawiciel firmy OBiKŚ zwrócił uwagę na czynniki, które w roku 2015 przyczyniły się do ograniczonej ilości pozyskanych danych w terenie. W roku 2015 cały obszar badań podlegał ekstremalnym warunkom pogodowym, najsilniejszym właśnie w rejonach górskich (dane IMGW). Średnia temperatura lata była na badanym obszarze o 30C wyższa od średniej z wielolecia a suma opadów za ten okres wynosiła zaledwie 50% średniej z wielolecia. Już lato roku 2014, podczas którego wykonywano monitoring stanu „0” było na obszarze objętym monitoringiem o 0,5 – 10C cieplejsze podczas gdy suma opadów wynosiła 100% normy z wielolecia, ale z dominacją deszczów nawalnych. Niestety, warunki pogodowe w roku 2015 okazały ekstremalnie (żeby nie powiedzieć katastrofalnie) niekorzystne dla fauny górskiej, z uwagi na skrajnie wysokie temperatury i suszę. W takich warunkach gatunki higrofilne i oligotermofilne albo szukają kryjówek albo migrują w siedliska wilgotne i zacienione, najczęściej zgodnie z gradientem wysokości nad poziomem morza. Był to zdaniem zespołu monitorującego decydujący czynnik kształtujący wynik monitoringu w roku 2015, wpływający na brak stwierdzeń gatunków borealno-górskich. I czynnik ten z całą pewnością należy uwzględnić nie tylko w roku 2016, podczas badań terenowych, ale również w raporcie końcowym, tym bardziej, że dotychczasowy przebieg zimy (grudzień 2015 r – 3-40C cieplejszy od średniej wieloletniej na badanym obszarze, styczeń nieznacznie chłodniejszy od średniej) wskazuje na możliwość zaburzeń fenologii wielu gatunków.

20160302 112326

P. Łukasz Depa podczas wystąpienia, fot. A. Smolarska

20160302 112319

P. Łukasz Depa podczas wystąpienia, fot. A. Smolarska

 

Wyniki części florystycznej zaprezentował przedstawiciel OBiKŚ –p. Mariusz Simko. P. Simko przedstawił następujące wnioski po przeprowadzonych badaniach: w trakcie prac terenowych dla siedliska *6230-2 zachodniokarpacka murawa bliźniczkowa stwierdzono poprawę stanu zachowania, w dużej mierze jako efekt przeprowadzonych zabiegów czynnej ochrony. Zwiększyła się sumaryczna liczba powierzchni o niezadowalającym stanie zachowania U1, ubyło natomiast powierzchni o stanie zachowania złym U2. Stan zachowania siedliska 6520 górskie łąki konietlicowe i mietlicowe użytkowane ekstenstywnie nie uległ tak dużym zmianom, jak w przypadku siedliska muraw bliźniczkowych.

Podczas posiedzenia Komitetu omówiono również kwestie związane z lokalizacją wybudowanych w ramach Projektu kompleksów bacówkowych: w Cięcinie na Bukowinie, w Kamesznicy – Złatnej na Bźnioku oraz na Przegibku w Rycerce Górnej.

W spotkaniu wzięło udział w sumie 18 osób.

 

 

 

 

Projekt LIFE12 NAT/PL/000081 pn. „Ochrona zbiorowisk nieleśnych na terenie Beskidzkich Parków Krajobrazowych” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach komponentu I LIFE+ Przyroda i różnorodność biologiczna oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.