Projekt nr LIFE12 NAT/PL/000081

Ochrona zbiorowisk nieleśnych na terenie Beskidzkich Parków Krajobrazowych

Ruszył wypas owiec realizowany w ramach Projektu LIFE12 NAT/PL/000081

 

 

Jednym z głównych zadań związanych z czynną ochroną siedlisk nieleśnych jest prowadzenie wypasu na halach i polanach wysokogórskich. W ramach Projektu Life+ Beskidy powstały trzy kompleksy wypasowe, na których wypasane jest tysiąc owiec zakupionych na potrzeby działań związanych z czynną ochroną przyrody na terenie Beskidów. Powierzchnie kompleksów wypasowych oraz hale i polany wchodzące w ich skład przedstawione są w tabeli poniżej.

 

Położenie administracyjne (gmina)

 

Hale i polany wchodzące w skład kompleksów

Numer kompleksu

Powierzchnia

 

ha

%

Nazwa

I

Brenna, Ustroń, Wisła

145

33

Bukowy Groń

Stary Groń

Cisowy

Gronik

Cieńków Niżny

Cieńków Postrzedni

Cieńków Wyszni

Kompleks Czantorii

Kotarz

II

Istebna, Milówka, Ujsoły, Rajcza, Węgierska Górka, Radziechowy-Wieprz

257

58

Prusów

Sucha Góra i Bucioryski

Hala Śrubita

Hala Bendoszka

Hala Abramów

Pod Orłem

Hala Orzeł

Polana przy Małej Raczy

Polana Przegibek

Hala Kaziorka

Polana Marszałkowa

Toczysko

Hala Motykówka

Polana Gawłowska

Hala Brandysia

Hala Bieguńska

Hala Pawlusia/Łyśniowska

Hala Wieprzska

Skole

Hala Bacmańska/Motykowa

Skórzacka

Wielki Smreków

Wielka Rycerzowa

Polana Praszywka

Hala Jaworzyna

Przegib

Magurka Radziechowska

Ochodzita

Czumówki za Pietraszonką

III

Jeleśnia

40

9

Hala Cudzichowa

Hala Jodłowcowa

Hala Miziowa

Hala Kornieniecka

Hala Cebulowa

Hala Górowa

Hala Malorka

RAZEM

-

442

100

-

Hale i polany wysokogórskie powstały w wyniku gospodarki człowieka, głównie pasterskiej i kośnej. W wyniku zaprzestania jej prowadzenia, nastąpiła sukcesja w kierunku zbiorowisk leśnych. Wypas jest najbardziej optymalną metodą rewitalizacji i zachowania zbiorowisk murawowych i łąkowych. Realizacja tego zadania może przyczynić sie do poprawy sytuacji ekonomicznej osób trudniących sie pasterstwem i produkcją wyrobów z mleka owczego oraz spowodować wzrost liczby osób korzystających z usług gospodarstw agroturystycznych.

Realizatorzy Projektu cyklicznie będą kontrolowali przebieg wypasu. W realizację tego zadania będzie również zaangażowana firma prowadząca monitoring przyrodniczy. Jej zadaniem będzie ocena zmian zachodzących pod względem przyrodniczym na kompleksach wypasowych. Wyniki monitoringu przyrodniczego pozwolą określić aktualny stan ekosystemu jak również jego wartość przyrodniczą, a także wyznaczyć spodziewane kierunki zmian sukcesyjnych. Działanie to jest niezbędne do bieżącej oceny wpływu działań na stan siedlisk i gatunków oraz ewentualnej korekty zakresu i terminów realizacji poszczególnych działań.

 

 

 

 

 

 

Projekt LIFE12 NAT/PL/000081 pn. „Ochrona zbiorowisk nieleśnych na terenie Beskidzkich Parków Krajobrazowych” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach komponentu I LIFE+ Przyroda i różnorodność biologiczna oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.