Panoramy z Beskidów – nowe możliwości dla turystów
Mimo że pogoda nie zachęca do pieszych wędrówek, pracownicy Projektu Life+ „Beskidy” pragną zachęcić wszystkich mieszkańców i pasjonatów gór do odwiedzenia nowo powstałych platform obserwacyjnych.
Platformy powstały w ramach zadania C.7 „Wykonanie infrastruktury turystycznej” w dwóch malowniczych i turystycznie dostępnych miejscach: w Beskidzie Śląskim na Starym Groniu koło Brennej oraz w Beskidzie Żywieckim na wzniesieniu Duży Rachowiec koło Zwardonia. Platformy pełnią ważną funkcję skupiającą i kierunkującą ruch turystyczny, a także dają możliwość monitoringu wielkoobszarowego terenu objętego Projektem pod kątem przyrodniczym i krajobrazowym oraz obserwacji przeciwpożarowej.
Platforma widokowa na Starym Groniu ma aż 12 metrów wysokości. Jej drewniana konstrukcja dobrze wpisuje się w użytkowany przez mieszkańców krajobraz. Trzypoziomowa platforma została zaprojektowana w formie prostopadłościanu na planie kwadratu, wnętrze zajmuje klatka schodowa z tarasami widokowymi. Całość pokrywa czterospadowy dach, kryty gontem bitumicznym.
Platforma widokowa na Dużym Rachowcu ma około 7 metrów wysokości. Zaprojektowana została na planie prostokąta, przykryta dachem dwuspadowym, również krytym gontem. Panorama widoczna z naszej platformy obejmuje Wielką Raczę, Rycerzową, Bednoszkę Wielką i Muńcuł, a także nieco bardziej odległą Małą Fatrę.
Obie platformy stanowią ciekawą atrakcję turystyczną, z możliwością schronienia się w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych.
Z czasem przy platformach zostaną postawione tablice informacyjne, które oprócz informacji o Projekcie i jego Beneficjentach, zawierać będą ciekawe przyrodnicze fakty, z którymi chętnie zapoznają się nawet najmłodsi miłośnicy wycieczek.
Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowo powstałych platform. Pamiętajmy jednak, aby zostawić te miejsca w takim stanie, w jakim chcielibyśmy w przyszłości je zastać.
Platforma widokowa - Stary Groń
Platforma widokowa - Duży Rachowiec