Project nr LIFE12 NAT/PL/000081

Protection of non-forest habitats in the Beskid's Landscape Parks

Spotkanie Komitetu Sterującego - podsumowanie działań w 2015 roku

W dniu 14 grudnia 2015 r. w Biurze ZPKWŚ w Będzinie odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego powołanego w ramach Projektu. Wzięło w nim udział 25 osób.

            Spotkanie miało na celu przedstawienie działań przeprowadzonych w ramach Projektu w roku 2015, ze szczególnym uwzględnieniem monitoringu przyrodniczego, wykonanego przez firmę Ośrodek Badań i Kontroli Środowiskowych z Katowic.

W pierwszej części spotkania dla przypomnienia przedstawiono działania z zakresu czynnej ochrony przyrody, wskazano terminy, w jakich prace zostały przeprowadzone oraz kiedy będą kontynuowane. Szczególną uwagę poświęcono działaniom odbywającym się w 2015 r, tj. usuwanie płatów szczawiu alpejskiego wraz z dosiewaniem rodzimych gatunków roślin oraz wypas owiec. Przedstawiono również działania promocyjne prowadzone w Projekcie, takie jak prowadzenie warsztatów edukacyjnych, organizacja imprez pasterskich, wydanie cyklu artykułów w Gazecie Żywieckiej czy wydanie dodatkowych materiałów promocyjnych.

W drugiej części spotkania p. Zbigniew Wilczek przedstawił prezentację OBiKŚ na temat wyników monitoringu przyrodniczego przeprowadzonego w 2015 r.

Podczas dyskusji członkowie Komitetu mieli okazję przedstawić swoje uwagi oraz spostrzeżenia na temat sposobów realizacji działań, a także zapytać o szczegóły Projektu.

            Na zakończenie tego pomyślnego w Projekcie Life+ Beskidy roku składamy najserdeczniejsze życzenia spokoju i pogody ducha na nadchodzące święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, w którym mamy nadzieję – Projekt Life+ Beskidy będzie równie owocny.

KOMITET STERUJĄCY 021

 

fot. Gabriela Adamczyk

 

KOMITET STERUJĄCY 024

fot. Gabriela Adamczyk

 

 

 

 

 

Projekt LIFE12 NAT/PL/000081 pn. „Ochrona zbiorowisk nieleśnych na terenie Beskidzkich Parków Krajobrazowych” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach komponentu I LIFE+ Przyroda i różnorodność biologiczna oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.